Konum,55400,Türkiye
+9 (0362) 543 34 35
info@sukranakgun.com

AZERBAYCAN’DA BİR FARK YARATMAK!

Created with Sketch.

AZERBAYCAN’DA BİR FARK YARATMAK!

12 Temmuz gecesi, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın kendi sınırları içerisinde  yer alan Tovuz’a saldırısı bizi oldukça üzdü ve endişelendirdi. 

Geçen hafta gündemimizde yer alan olaylara söyle bir baktığımızda;

Ermenistan’ın haince saldırısının tüm dünya basınında geniş yer tuttuğunu, Türk F16’larının Azerbaycan’a destek amaçlı havalandığını, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından eleştirilen Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un görevden alındığını, Londra’da Ermeni ve Azerbaycanlılar tarafından düzenlenen gösteride arbede yaşandığını, 

görüyoruz. 

Aslında tüm bu yaşananları ülke olarak yakından takip ettik ve olayların akıbetinin ne olduğunu da gayet iyi biliyoruz Ancak beni tüm bu yaşanan dış siyasetin ve askeri operasyonların yanı sıra dün basında çıkan Azerbaycan kökenli, Moskova’nın en büyük gıda marketleri Food City’nin sahibi God Nisanov’un, Ermeni saldırılarından sonra Ermenistan’a uyguladığı iktisadi ambargo oldu. 

Nisanov, Ermeni saldırılarından sonra Ermenistan menşeli ürünlere işletmelerinde yer vermemeye karar verince, Rusya’daki Ermenistan büyükelçiliğinde görevli üç diplomat, Nisanov’nun yanına gider. Nisanov’un görüşmeyi reddetmesi karşısında, diplomatların ısrarlı davranışlarını Rus polisine bildirir ve diplomatlar polis eşliğinde dışarı çıkarılır. 

Dünya yönetimlerinin ilk sırasında yer alan ekonomi ilkelerinin, böyle gergin bir süreçte Azerbaycanlı bir işadamı tarafından iktisadi ambargonun uygulanması beni inanılmaz mutlu etti ve aklıma Mustafa Kemal Atatürk’ün 17 Nisan 1923’te düzenlediği İzmir İktisat Kongresi geldi. Mustafa Kemal Paşa açılış konuşmasında “zamanın tamamen bir ekonomi devresinden başka bir şey olmadığını, siyasi-askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmamışsa, meydana gelen zaferlerin devamlı olmayacağını” dile getirmiştir.

İşadamlarımız tarafından siyasi-askeri zaferlerin yanı sıra Azerbaycan, Ermeni sorununun ekonomik zafer ile de taçlandırılması ve bu büyük farkındalığı yaşamanın mutluluğu ile hepimize iyi bir hafta olmasını temenni ederim.

Tüm sevgimizle seninleyiz Azerbaycan! 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.