Konum,55400,Türkiye
+9 (0362) 543 34 35
info@sukranakgun.com

HALİS AMERİKALI VATANDAŞ.

Created with Sketch.

HALİS AMERİKALI VATANDAŞ.

Bizim halis Amerikalı vatandaş, sabah olduğunda, ilk defa Yakındoğu’da kullanılmış, Kuzey Avrupa’da bugünkü şekline sokulmuş ve Amerika’ya oradan geçmiş bulunan yatakta uyanır. Kalkmaya davrandığında üzerinden attığı yatak örtüsü ya ilk defa Hindistan’da kullanıldığını bildiğimiz pamuktan veya yine ilk defa Çin’de kullanılmış olan ipekten veya yine ilk defa oralarda kullanılıp sonradan bize intikal ettirilen yündendir. Üstelik bütün bu maddelerin işlenmiş teknikleri de yine ilk defa Yakındoğu’da bulunmuştur. Ayağına geçirdiği o terlikler doğudaki Kızılderililerin buluşudur. Terlikleri giyip girdiği banyo Avrupa Amerika karışımı bir şekle sahiptir. Banyoda kullandığı sabun Galya’hlardan kalmadır. Bizim halis Amerikalı bundan sonra tıraş olmaya başlar. Bu da muhtemelen eski Sümerlerden veya Mısırlılardan kalma, insanların kendi kendilerine gündelik olarak uyguladıkları bir eziyet etme şeklidir dersek herhalde pek yanlış olmaz. 

Tekrar yatak odasına dönen bizim halis Amerikalı vatandaşın elbisesini üzerinden aldığı sandalye, Güney Avrupa’nın günlük hayatımıza soktuğu bir eşyadır. Giyindiği elbise ilk orijinal şekliyle Orta Asya göçebelerinden bize geçmedir. Giydiği ayakkabılar ilk defa Mısırlıların geliştirdiği dericilik tekniği ile yapılabilmiş Akdenizliler ise o tekniği bugünkü şekle getirmişlerdir. 

Dışarı çıkmadan önce pencereden dışarı şöyle bir bakar bizim vatandaş, penceredeki o cam eski Mısırlıların buluşudur. Yağmur yağıyorsa muşamba bir yağmurluk giyer ya da yanına bir şemsiye alır. Bunların ilki Orta Amerika Kızılderililerinin, ikincisi ise Güneydoğu Asyalıların buluşudur. Başına geçirdiği keçeden yapılmış şapka mi? O da Orta Asya steplerinden gelmektedir. 

Kahvaltıyı dışarıda yapacaktır bizim halis Amerikalı vatandaş. Giderken bir gazete alır. Gazete için ödediği madeni para ilk defa Lidyalılarca kullanılmıştır. Oturduğu masaya, garsonun koyduğu porselen tabak Çin’in buluşudur. Kullanacağı bıçak ilk defa alaşımı Güney Hindistan’da bulunmuş çelikten yapılmıştır. Çatal, Ortaçağ İtalya’sından kalmadır. Kaşık ise Romalılardan. Kahvaltısına portakalla başlar veya karpuzla. Portakal Ortadoğu’dandır. Karpuz ise Afrika’dan, içtiği kahve ise ilk defa Habeşistan’da kullanılmıştır. Kahvesi sütlü ve şekerli mi? Unutmayalım süt elde etmek ilk defa Yakın Doğuluların marifeti olmuştur, şekerde Hindistan’ın. Eh sırada bir de bir parça kek vardır herhalde. Hani şu küçük Asya’da keşfedilen buğdayı İskandinavyalıların değişik şekilde kullanmaları ile keşfedilen bildiğimiz kek. 

Vatandaşımızın iştahı yerindeyse eğer, şimdi içinde ehlileştirilen kümes hayvanlarının birisinin yumurtasından yiyecektir belki de. Belki de yumurta yerine Doğu Asyalıların buluşu olan ve Kuzey Avrupalıların geliştirdiği ince kıyılmış et parçalarından yemek isteyecektir. 

Kahvaltı bitti mi? Öyleyse yak bir sigara. Hani şu Kızılderililerin Amerika’ya gelenleri öğrettikleri tiryakilik. Ha sahi yolda gelirken aldığı gazeteyi okuyabilir şimdi. Hanı canım şu Çin’den Almanya’ya kadar uzanan teknik buluşlar sonucu basılması mümkün olan gazete. Eh eğer bizim halis Amerikalının az buçuk Allah’a inancı varsa okuduğu karanlık dünya haberleri karşısında “halis bir Amerikalı” olarak yaratıldığı için Allah’a şükür edecektir. Elbette ki Hint Avrupa dillerinden gelen İngilizcesiyle.

Bu hafta ki yazımı Ralph Lınton’un “The Study of Man 1936”, İlhan Sezal’ın ise “Sosyoloji Yazıları 1995” adlı kitabından alıntıladım.

Üst kültür gördüğünüz Amerikan kültürünün gerçeğini bir kez daha hatırlatmak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.