Konum,55400,Türkiye
+9 (0362) 543 34 35
info@sukranakgun.com

İYİ BİR FİKİR EYLEME GEÇMEZSE ANLAMSIZ KALIR!

Created with Sketch.

İYİ BİR FİKİR EYLEME GEÇMEZSE ANLAMSIZ KALIR!

Bu hafta elime, daha önceki yıllarda okuduğum “Bilgelik Hikayeleri” adlı kitabı aldım. Sayfalarını karıştırırken altını çizdiğim birkaç yere gözüm takıldı. Ancak en çokta İmam-ı Gazali’nin Unesco tarafından da yayınlanan “Ey Oğul” isimli eserine ait kısımlar yeniden dikkatimi çekti.

Gazali; iman, ibadet ve İslam’ın esasları ile birlikte eğitim, ahlâk üzerine çalışmış, ahlaki özünden uzaklaşma yoluna girmiş olan insanları ahlaki eğitime tabi tutmuştur. 

Benimde şahsi düşünceme göre iş hayatlarımızda, sosyal yaşamlarımızda her ne kadar başarılı olursak olalım eğitim ve ahlâk yönümüzdeki eksiklerimizi tamamlamadığımız sürece bir yerde her zaman bir boşluk olacaktır. Çünkü insanın var olma gayesi beşerden insan olabilme sıfatına erişebilmesidir. 

X X X 

Bugünkü yazımızda Gazali’nin bu eserinden birkaç öğüdünü sizlerle de paylaşmak isterim;

*Boş sözden uzak dur!

Ey oğul! Aklının hemen kabul etmeyeceği şeyi söyleme. Lüzumsuz laftan, çok gülmekten, şaka ve alaya almaktan, din kardeşinle tartışmaktan kaçın. Böyle yapmak saygı değerliliği götürür, kin ve düşmanlık kapılarını açar.

*Ağırbaşlı ol!

Ey oğul! Ağırbaşlı, terbiyeli, saygılı ve nezaketli olmaya çok dikkat et ve itina göster. Ancak böyle yaparken gurura kapılma. Sonra senden bu sıfatla söz edilir. Halka tepeden bakma. Sonra senden bu sıfatla bahsedilir. 

*Herkese hoşnut davran!

Ey oğul! Dostuna da düşmanına da hoşnutluk göster. Başkalarına eza ve cefa etmekten kendini alıkoy ve bunu onlardan korkup ürktüğün için yapma. Sadece iyi bir huy olduğunu düşünerek öyle davran. 

*Orta yolu tut!

Ey oğul! Bütün işlerinde orta yolu tut. Çünkü işlerin en hayırlısı orta yoldur. Az konuş. Karşılaştığın her Müslümana selam ver.  

*Fırsatları kaçırma!

Ey oğul! Fayda sağlayacak fırsatları kaçırma. Muhtaç olduğun şeylere iyice sahip çık. Görülmesini acele ettiğin işlerinde dikkatini başka taraflara dağıtma. İçinde bulunduğun toplumun adet ve geleneklerine saygılı ol. Ahirette seni rüsva edecek/utandıracak çirkin adet ve geleneklerden sakın. Bir şeyin neticesini iyice düşünüp yapmakta acele etme. 

*Konuşurken şu noktalara dikkat et!

Ey oğul;

-Söz verdiğinde onu mümkün olduğu ölçüde yerine getir,

-Konuştuğunda ancak doğruyu söyle,

-Sağırlara seslenir gibi konuşma,

-Dilsizlere hitap eder gibi sesini kısma,

-Makbul söz söyle, güzel konuşmaya çalış,

-Seni dinleyen olduğu takdirde konuş,

-İlgi duyulmayan yerde konuşma,

-Halkın kabul etmeyeceği ve garip karşılayacağı olaylardan söz etme,

X X X 

Gazalinin “Ey Oğul!” öğütleri böyle devam ediyor. 

Aslında bir çoğumuz bunları okuyor ve biliyoruz ama ne çare ki İyi bir fikir eyleme geçmez ise anlamsız kaldığını gözden kaçırıyoruz.

İyi fikirlerin eyleme geçtiği, yaşam felsefelerimizi eğitim, ahlâk ve eğitim üzerine kurduğumuz güzel günlerin bizlerin olması temennisiyle sağlıcakla kalın….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.